było • KATALOGI • PRACE NA WYSTAWACH • SPOTKANIA

SPOTKANIA
(nie zawsze osobiste)

 





W dniach 2-4 października br. serdecznie zapraszam do Galerii Projektantów targów ZŁOTO SREBRO CZAS 2009.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie w Centrum Expo XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14. 2 i 3 października to część ""dla branży", 4 października w godz. 10.00 - 17.00. - dzień otwarty dla publiczności.

 


W roku 2009 zostałem (razem z Remkiem Grodzickim) komisarzem 9 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2009. Jest to ważne spotkanie w artystycznym, złotniczym świecie - na stałe wpisane już w kalendarz wystaw i konkursów. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Centrum Targowe, Pracownie Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Wyniki ogłaszane są corocznie w drugim dniu trwania targów "Złoto-Srebro-Czas" w Warszawie ( W br. - 3 października o godz. 12.00 ). Serdecznie zapraszam!


 

W maju 2009 roku podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2009 miałem okazję zorganizować jedną z wystaw towarzyszącą wydarzeniu. Jej tytuł to "STFZ. Tet-a-Tet"

Ideą wystawy było pokazanie prac członków naszego Stowarzyszenia w formie bezpośredniej, inaczej niż to zwykle bywa. Czyli - bez szyb! W sposób, który umożliwi publiczności obejrzenie ich dokładnie, wzięcie prac do ręki, przymierzenie, dostrzeżenie detali... Na wystawie było pokazanych 76 prac 21 autorów. Początkowo Tet-a-Tet miał być jednodniowym spotkaniem. Za namową organizatorów Legnickiego Festiwalu Srebra i przy ich znacznej pomocy - powstała wystawa, która była dostępna dla publiczności przez 5 tygodni! Również dzięki Galerii Sztuki w Legnicy powstał folder dokumentujący to spotkanie - sztuki złotniczej i autorów z legnicka publicznością.

 

Wiosną 2009 roku otrzymałem zaproszenie do wygłoszenia opinii podczas sesji naukowej pt. "RZEMIOSŁO - DESIGN - SZTUKA. 30 lat współczesnej biżuterii w Legnicy i w Polsce", towarzyszącej Legnickiemu Festiwalowi Srebra 2009. Organizatorzy, znając mój krytyczny stosunek do ewolucji legnickich spotkań, nie "ulękli się" potencjalnie kontrowersyjnych ocen! Miałem okazję podczas spotkania z publicznością dowiedzieć się, jak wiele osób podziela mój punkt widzenia... Cieszy to, ale i smuci!

"Hasło tegorocznego konkursu jest skomplikowane nawet dla samych pomysłodawców" [...] ... Legnica kiedyś i dziś. Opinia subiektywna :-(    -    tekst wystąpienia >>>>

 

9 marca 2009 roku odbył się wernisaż 25-ej już wystawy cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym. Rozpoczynając cykl wystaw w "palarni" Teatru Współczesnego nie miałem pojęcia, że stanie się on tak ciekawy, tak trwały, tak ważny dla promocji sztuki złotniczej! Jubileuszową wystawą była I część "Kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz".

 

W maju 2008 roku razem z Markiem Nowaczykiem i Jackiem Skrzyńskim otrzymaliśmy zaproszenie do Kazimierza. Podczas Nocy Muzeów w kazimierskim Muzeum Złotnictwa uczestniczyliśmy w spotkaniu z publicznością pokazując swoje prace oraz zapraszając do wspólnej zabawy - wykonania prostej biżuterii. Spotkanie udało się wspaniale, wielu gości zabrało ze sobą srebrny drobiazg zaprojektowany i wykonany niemal całkowicie samodzielnie.

Dzielnie pomagali nam Dominika Naborowska i Tomek Żyłka ...

 



Podczas Złotniczych Mikołajek 2007 p. Michał Gradowski poinformował o inicjatywie, której celem jest zebranie przez Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu informacji na temat działających złotników po roku 1945.

Miło mi bardzo, że zostałem zaproszony przez p. Michała Gradowskiego do pomocy w gromadzeniu i opracowywaniu danych. Mam nadzieję, że - wbrew doświadczeniom i pesymistom - do spotkania złotników z historykami sztuki poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanej ankiety - dojdzie!

 


Korzystając z gościny w salach Teatru Współczesnego, w grudniu 2007 roku postanowiłem reaktywować miły, grudniowy zwyczaj: spotkanie na Złotniczych Mikołajkach. Wieczór udał się wspaniale, zebrało się nas wielu, przyjechali przyjaciele m.in. z Poznania, Łodzi i Legnicy! Były prezenty, wernisaż legnickiej wystawy, mnóstwo informacji o planach na przyszłość, rozmów, konsumpcji... :-)

Rok później odbyły się Złotnicze Mikołajki 2008. Już dziś zapraszam na spotkanie w roku 2009 :-)

 


27 marca 2007 roku w salach Teatru Współczesnego w Warszawie, niejako tytułem eksperymentu, odbyła się wystawa prac członków STFZ pt. "WYBÓR `06". Eksperyment polegał na próbie umieszczenia w przestrzeni teatru współczesnych prac złotniczych i ocena, jak te dwie, różne wszak dziedziny sztuki, mogą funkcjonować obok siebie. Udało się! Opinia Dyrekcji i publiczności skutkowała podjęciem starań dotyczących organizacji kolejnych wystaw... Z czasem, już jako cykl pt. "Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym", wystawy te stały się największym forum spotkań złotnictwa artystycznego z publicznością w stolicy.

Miło mi przyznać się do pomysłu i organizacji już 27 wystaw cyklu. Ale nie byłoby to możliwe bez pomocy Dyrekcji i pracowników Teatru Współczesnego, Zarządu, Rady Programowej i członków STFZ oraz naszych wypróbowanych przyjaciół!

 

W październiku 2005 roku odbyły się IV Sandomierskie Warsztaty Złotnicze pt. "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Spotkanie z krzemieniem pasiastym bardzo mnie intrygowało, teraz miałem możliwość uczestniczyć w warsztatach u samego Czarka Łutowicza.

Wrażenie było niesamowite! Nieco wydarzeń udało mi się zatrzymać w kadrze aparatu. W wyniku spotkań w sandomierskim Muzeum Okręgowym i w pracowni Czarka powstały wspaniałe prace wzbogacając jedyną w świecie kolekcję prac złotniczych z krzemieniem pasiastym. Cieszę się, że są wśród nich również moje...

 


W czerwcu 2005 roku miałem okazję uczestniczyć w bardzo wyjątkowym spotkaniu! Było to seminarium i warsztaty o bardzo długiej nazwie: SZTUKA BURSZTYNU. MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM ARTYSTYCZNE ZORGANIZOWANE PRZEZ GDAŃSKIE CENTRUM BURSZTYNU - Bursztyn w dobrych rękach. Możliwość pracy z Judy McCaig, Katją Prins, Silvią Walz, Eleną Gradinarową, Theo Smeetsem, Manuelem Vilheną - było pierwszym moim tak "międzynarodowym" warsztatowym doświadczeniem. Pozostały wspomnienia i fotorelacja z tego spotkania...

 




Na początku roku 2005 ukazały się pierwsze dwa numery internetowego czasopisma: Co słychać w złotniczej Polsce? Biuletyn Informacyjny STFZ. Miał za zadanie poinformować czytelników w kraju i za granicą o naszej pracy, realizacjach, wystawach, konkursach, przyblizyć sylwetki polskich projektantów. Miał zaprosić do spotkań z polską sztuką złotniczą. Miałem przyjemność współredagować (wraz z Jackiem A. Rochackim) to wydawnictwo. W sumie ukazało się 9 numerów biuletynu.

 




Jesienią 2004 odbyło się jedno z wielu spotkań Zarządu i Rady Programowej STFZ. To zapamietałem szczególnie. Może dlatego, że byłem gospodarzem spotkania? Może ze względu na ilość pracy, jaką podjąłem się wykonać w następnych miesiącach? Jestem członkiem Zarządu STFZ od roku 1997, ale tak intensywnej pracy, jaka trwała w roku 2005 nie pamiętam...

 




Od roku 2004 działa Forum dyskusyjne STFZ, którym mam przyjemność administrować. Jest miejscem wymiany poglądów dotyczących szeroko pojmowanej twórczości złotniczej. A także miejscem spotkań artystów i projektantów od lat zajmujących się złotnictwem artystycznym. W ocenie wielu to najwieksze forum traktujące o złotnictwie w polskim internecie.

 




Podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2003 zostałem zaproszony do wygłoszenia autorskiego referatu. Przygotowałem tekst pt. "Na Zachód od Wschodu, na Wschód od Zachodu - z perspektywy fela".

Obok przedstawienia własnej "srebrnej" drogi (prawdę mówiąc, dosyć typowej w polskich warunkach lat 80/90-tych) pozwoliłem sobie również wyrazić niepokój o kierunek, w jakim zdążają legnickie konkursy. Pełniej do tematu miałem okazję ustosunkować się 6 lat później, na sesji towarzyszącej LFS 2009 >>>>.

 





W roku 2000 Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zorganizowało w Krakowie VI Międzynarodową Konferencję Sieci Kontaktowej Ars Ornata Europeana pod nazwą Ars Ornata Cracoviana. Kontakt - Informacja - Integracja. Spotkanie miało miejsce w dniach 30 czerwca - 2 lipca i do dziś jest pamiętane jako wspaniale przygotowaną konferencję. Dla mnie był to ważny moment: niezależnie od rangi i fabuły wydarzenia dowiedziałem się, jak wiele można zrobić siłami jakże niewielkimi!

 



Od roku 1998 działa witryna Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, którą mam przyjemność prowadzić. Przez 11 lat stała się największym zbiorem zdjęć i tekstów dotyczących sztuki złotniczej w polskim internecie. Powstała dzięki współpracy członków STFZ z instytucjami i osobami prywatnymi, które nieodpłatnie przekazują informacje i zdjęcia dokumentujące działania polskich artystów złotników.

Strona www.stfz.art.pl ma charakter niekomercyjny, powstaje dzięki społecznej pracy i zaangażowaniu. Nie są zamieszczane na niej materiały związane z aktywnością gospodarczą osób lub firm - za wyjątkiem tych, które przyczyniają się w sposób bezdyskusyjny do promocji sztuki złotniczej w jej artystycznym wymiarze.

 

_______________________________________________________________________________
▲MAIN PAGE (strona główna)    ▲PAST (było)    ▲PRESENT (jest))    ▲FUTURE (będzie)
autor strony, autor prac, admin: Mariusz Pajączkowski
wszelkie prawa autorskie zastrzeżone ©™ / all rights reserved ©™